flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

 

 

Згідно з сучасними офіційними джерелами датою заснування Борзни визнається XVI століття: в кінці XV ст. на місці нинішнього міста виник хутір, який до середини XVI ст. вже був селом, яке стало називатися Борзною. У 1966 році Борзна отримала статус міста районного підпорядкування.  

 

Документів, які б розповідали про становлення судової влади на Борзнянщині віднайти не вдалося. Проте, у книзі краєзнавця Михайла Москаленка «На берегах Борзни-ріки», який досліджував історію нашого краю, перші згадки про судову владу починаються з 1634 року, коли поляки надали місту магдебурське право. Воно передбачало утворення самоврядного органу (ратуші), який мав широкі адміністративні, господарські, судові, поліцейські функції. Борзнянська ратуша складалася з двох колегій – лави і ради. Саме лава, яка складалася із бургомистра і кількох лавників (засідателів), які і займалися судочинством, виконувала функції суду. Розглядалися цивільні і кримінальні справи, виносили вироки. Проте розгляд справ був усним і ніде не фіксувався, тому ніяких відомостей не збереглося. Головував на судових засіданнях, як правило війт. Усі посади були виборними.  

 

Після приєднання до Росії, місто продовжувало користуватися магдебурським правом, але крім ратуші в Борзні правом судочинства була наділена ще й сотня. До нашого часу дійшли відомості про справу, розглянуту Борзнянським сотенним судом, про вбивство Пелагеєю Плющенковою наймички. Після розгляду справи сотенний суд звертався «за наукою» до Генерального суду, який мав поставити останню крапку. Що ми мовляв удіємо, коли вбивця заплатила батькові вбитої і сторони помирилися. Генеральний суд виніс вирок: 1 рік і 6 тижнів увۥязнення або сплата на користь Генерального суду такої ж кількості грошей, скільки Пелагея заплатила батькові загиблої. Підсудна надала перевагу сплаті і її залишили в спокої.  

 

Після судової реформи, яку провів гетьман Кирило Розумовський у 1763 році, з усіх питань судочинства борзнянці зверталися до ніжинських судів. При цьому у Борзні залишились сотенні та ратушні суди, які розглядали дрібні суперечки козаків і міщан. Селянські справи були в юрисдикції старшини і шляхти.

У 1782 році після того, як Борзна отримала статус повітового міста було відкрито нові судові установи. Так існувала нижня Борзнянська розправа на чолі з капітан-ісправником (імовірно розглядав справи козаків) та повітовий суд (розглядав дворянські справи).  

 

Відомості про роботу суду за період до Великої Вітчизняної війни відсутні.  

 

Борзнянський народний суд після Великої Вітчизняної війни відновив свою роботу у 1943 році. Суд займав приміщення по вул. Пантелеймона Куліша, 111, за свідченнями старожилів до революії це був будинок купця Панасевича.  

 

24 лютого 1994 року після внесення змін до Закону України «Про судоустрій» Борзнянський народний суд був перейменований в районний.  

 

Згідно Указу Президента України від 22 січня 1996 року № 76/96 «Про затвердження мережі та кількісного складу суддів районних (міських) судів України» було затверджено склад Борзнянського районного суду в кількості 3-х суддів.  

 

Указом Президента України від 20 серпня 2001 року «Про мережу та кількісний складу суддів місцевих судів» кількість суддів Борзнянського районного суду було збільшено до 4-х суддів.  

 

З 2005 року і по даний час Борзнянський районний суд Чернігівської області займає двоповерхове приміщення колишнього банку «Україна» загальною площею 801,3 м2, що знаходиться за адресою м. Борзна, вул. Незалежності, 4. Приміщення суду обладнане двома зручними залами судових засідань, створені належні умови для здійснення судочинства та прийому громадян. Організаційне, фінансове та матеріально-технічне забезпечення діяльності суду належить до компетенції Територіального управління ДСА в Чернігівській області області.

Колектив Борзнянського районного суду Чернігівської області на даний час налічує 22 особи, з яких: 4 судді та 16 працівників апарату суду, технічний працівник та робітник по обслуговуванню та ремонту приміщень суду. Судді та працівники апарату суду, переважна більшість яких має великий досвід роботи в цій сфері, сумлінно виконують свої обовۥязки, підтримують та закріплюють авторитет і довіру до суду серед населення району.

 

Судді Борзнянського районного суду в минулому

 

Рекун Іван Іванович

 

У 1951 році суддею Борзнянського народного суду був обраний Рекун Іван Іванович, який народився 15 квітня 1922 року, в с. Коропьє Козелецького району Чернігівської області, брав безпосередню участь у бойових діях під час Великої Вітчизняної війни, нагороджений медаллю «За бойові заслуги». У 1956 році закінчив Київський державний університет ім. Т.Г. Шевченка. 16 грудня 1951 року обраний народним суддею Борзнянського району. 19 березня 1968 року обраний заступником голови Чернігівського обласного суду.

 

 

Ткаченко Костянтин Михайлович

 

Народився  29 січня 1922 року в м. Борзна Чернігівської області, брав безпосередню участь у бойових діях під час Великої Вітчизняної війни, нагороджений орденом «Червоної зірки», орденами «Вітчизняної війни І та ІІ ступенів» та сімома медалями. У 1962 році закінчив навчання у Київському філіалі Всесоюзного юридичного заочного інституту. Працював прокурором Борзнянського району, слідчим Борзнянської райпрокуратури. З 26 травня 1968 року по 21 березня 1979 року народний суддя Борзнянського районного народного суду Чернігівської області.

 

 

Зіміна Алла Федорівна

 

Народилася 15 липня 1949 року в м. Борзна Чернігівської області. У 1976 році закінчила Харківський юридичний інститут. З 3 липня 1970 року нотаріус Борзнянської державної нотаріальної контори. У квітні 1977 року обрана народним суддею Бобровицького районного народного суду Чернігівської області, а 20 квітня 1977 року затверджена головою зазначеного суду.  20 травня 1979 року обрана народним суддею Борзнянського районного народного суду, працювала на цій посаді по 21 червня 1982 року.

 

 

Білоус Михайло Васильович

 

Народився в 1946 році в  с.Тихоновичи Щорського району Чернігівської області. У 1977 році закінчив Харківський юридичний інститут. З червня 1977року по червень 1982 року - суддя Голопристанського районного народного суду Херсонської області. З червня 1982 року народний суддя Борзнянського районного народного суду Чернігівської області. У березні 1985 року затверджений головою Борзнянського районного народного суду Чернігівської області. З березня 2000 року по грудень 2010 року - суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області.

 

 

Ліхута Любов Миколаївна

 

Народилася 2 липня 1956 року в с. Велика Кошелівка Ніжинського району Чернігівської області. У 1974 р. закінчила Чернігівський юридичний технікум. Після закінчення у 1984-му Харківського юридичного інституту ім. Ф.Е.Дзержинського вона протягом року стажувалася в Ніжинському районному народному суді Чернігівської області. З лютого 1985 до червня 1991-го народний суддя Борзнянського районного народного суду Чернігівської області, згодом — народний суддя Новозаводського районного народного суду м.Чернігова. З липня 1992 р. — суддя, а з листопада 2001-го — заступник голови суду, голова судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Чернігівської області. У грудні 2005-го обрана суддею Верховного Суду безстроково, заслужений юрист України.

 

 

Позігун Микола Іванович

 

Народився 9 жовтня 1957 року в с. Лиман Готвальдівського району Харківської області. У 1985 році закінчив Харківський юридичний інститут. З 1985 по 1989 рік - слідчий Борзнянського районного відділу внутрішніх справ. У 1991 році обраний народним суддею Борзнянського районного народного суду Чернігівської області, з 3 липня 2000 року суддя Чернігівського обласного суду.

 

Судді Борзнянського районного суду у відставці

Затєєва Світлана Дмитрівна

 

Народилася 4 квітня 1957 року в с. Оленівка Борзнянського району. 1975-1977 роки - студентка Чернігівського юридичного технікуму, м. Чернігів, 1977 по 1993 роки праювала в системі соціального забезпечення, консультантом з питань правової роботи, роботи зі зверненнями громадян Борзнянської районної ради народних депутатів. В 1991 році закінчила Українську юридичну академію ім. Ф.Е. Дзержинського. В 1993 році обрана суддею Борзнянського районного суду. З 2000 року і по 2016 рік очолювала Борзнянський районний суд Чернігівської області. З вересня 2016 року суддя Борзнянського районного суду у відставці

 

 

Страшний Олександр Миколайович

 

Народився 2 грудня 1963 року в м. Бахмач Чернігівської області. У 1989 році закінчив Харківський юридичний інститут ім. Ф.Е. Дзержинського. З 1989 по 2001 рік працював слідчим, старшим слідчим Борзнянського РВ УМВС, з 2001 року суддя Борзнянського районного суду, рішенням ради Суддів України 18 січня 2008 року призначений на посаду заступника голови Борзнянського районного суду Чернігівської області. З вересня 2016 року суддя Борзнянського районного суду у відставці.